ویزای دانشجویی کانادا، مدارک لازم و هزینه ها

کانادا به عنوان یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان همواره مورد توجه و استقبال دانشجویان بین المللی از جمله دانشجویان ایرانی بوده است. برخلاف کشورهای انگلیسی زبانی همچون انگلیس و آمریکا که قوانین بسیار سفت و سختی برای پذیرش دانشجویان بین المللی دارند، کانادا همواره با آغوش باز پذیرای دانشجویان خارجی از سراسر جهان بوده است و امکانات و تسهیلات زیادی را در اختیار آنها قرار داده است. کانادا به منظور جذب دانشجویان خارجی، برنامه مهاجرتی خاصی را راه اندازی کرده است که به عنوان ویزای دانشجویی (Student visa) شناخته می شود و به دانشجویان بین المللی این اجازه را می دهد وارد خاک کانادا شوند و در این کشور به تحصیل بپردازند.

برخورداری از امکانات تحصیلی بسیار پیشرفته و به روز، در اختیار داشتن تعدادی از بهترین و معروفترین دانشگاههای جهان، هزینه ی تحصیل مقرون به صرفه در مقایسه با سایر کشورهای انگلیسی زبان، امکان یادگیری زبان انگلیسی و فرانسوی، امکان گرفتن اقامت پس از تحصیل و پیدا کردن کار در این کشور و کیفیت بالای زندگی در کنار مزایای بیشمار دیگر، کانادا را به یکی از جذابترین و پرطرفدارترین مقاصد تحصیلی در جهان تبدیل کرده است که سالیانه دانشجویان زیادی برای تحصیلی در این کشور اقدام به گرفتن پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا می کنند.

در سالیان اخیر مهاجرت تحصیلی به یکی از اصلی ترین و محبوب ترین روشهای مهاجرت به کانادا تبدیل شده است و دانشجویان زیادی از این طریق توانسته اند وارد کانادا شوند و به تحصیل در این کشور بپردازند. در این مقاله سعی شده است کامل ترین و به روزترین اطلاعات موردنیاز در مورد ویزای تحصیلی کانادا ارائه شود و به تمامی سوالاتی که ممکن است در ذهن شما در مورد ویزای تحصیلی کانادا شکل بگیرد پاسخ داده شود.

بیشتر بخوانید: ویزای تحصیلی کانادا

ویزای دانشجویی کانادا چیست؟

همانطور که قبلا گفته شد ویزای تحصیلی کانادا در واقع مجوز ورود شما به خاک کانادا برای تحصیل در این کشور است. بدیهی است در صورت عدم دریافت ویزای تحصیلی اجازه ورود به خاک کانادا را نخواهید داشت. ویزای تحصیلی کانادا به دو گروه دانش آموزی و دانشجویی تقسیم می شود. ویزای دانشجویی مختص متقاضیان بالای 18 سال است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاهها و یا کالج های موردتایید این کشور را دارند. ویزای دانش آموزی برای متقاضیان زیر 18 سالی که می خواهند در مدارس کانادا تحصیل کنند صادر می شود.

نمایش ویدیو درباره دکتر علیرضا صفامهر | فرم های ارزیابی مهاجرت به کانادا
دکتر علیرضا صفامهر به عنوان مشاور رسمی اداره مهاجرت کانادا و با بیش از 10 سال تجربه و صدها پرونده موفق در زمینه ویزا تحصیلی کانادا شما را در مسیر دریافت ویزای تحصیلی کانادا همراهی خواهد کرد تا با بهره گیری از تجارب ارزشمندشان بهترین و مطمئن ترین روش را برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا به شما پیشنهاد دهند و شانس دریافت ویزا را برای شما به طور قابل توجهی افزایش دهند.
فرم ارزیابی تحصیل در دانشگاه‌های کانادا | فرم ارزیابی مهاجرت به کانادا

فرم ارزیابی تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

فرم ارزیابی تحصیل در دانشگاه‌های کانادا به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد تا با توجه توانایی‌ها، تجربیات، اهداف، بهترین دانشگاه را انتخاب نمایند. این فرم اطلاعات مهمی را از دانشجویان دریافت می‌کند که به مسئولان آموزشی کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری در مورد پذیرش و تطابق دانشجو با برنامه‌های تحصیلی اتخاذ کنند.
تکمیل این فرم ارتباط می‌تواند در فرآیند پذیرش شما تاثیر مثبتی داشته باشد و به دانشگاه کمک کند تا دانشجویان متناسب با اهداف و توانایی‌هایشان را انتخاب کند.

فرم ارزیابی تحصیل در دانشگاه‌های کانادا | فرم ارزیابی مهاجرت به کانادا

شرایط ویزای دانشجویی کانادا

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا شرایط خاصی وجود دارد که متقاضیان باید بتوانند این شرایط را برآورده کنند. شرایط اخذ ویزای تحصیلی در اینجا درج شده است، در صورتی که این شرایط برقرار باشد مراحل اخذ ویزای تحصیلی متقاضی با روند بهتر و سریعتر انجام خواهد شد.

دریافت پذیریش تحصیلی از یکی از دانشگاهها و یا کالج های موردتایید کانادا
داشتن تمکن مالی کافی قابل ارائه و مستند برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا
داشتن وابستگی های( تای) خانوادگی، مالی و کاری در کشور مبدا
اقناع افسر اداره مهاجرت در مورد تاثیرات مهم و مطلوب تحصیل در کانادا بر روی آینده کاری و تحصیلی شما
قانع کردن افسر اداره مهاجرت در مورد بازگشت به کشور مبدا پس از اتمام تحصیل در کانادا با ارائه مدارک و مستندات
برخورداری از سلامت جسمانی
نداشتن سابقه کیفری

مدارک لازم برای ویزای دانشجویی کانادا

برای اخذ ویزای دانشجویی تهیه یک سری مدارک لازم است. برای دریافت مشاوره و راهنمایی کامل جهت تهیه مدارک لازم می توان با دکتر علیرضا صفامهر ارتباط برقرار کنید. به طور کلی برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا، سه گروه از مدارک لازم است که شامل مدارک شخصی، مالی و فرم ها می شود.

مدارک شخصی

 1. نامه پذیرش تحصیلی
 2. صفحه اول پاسپورت حاوی اطلاعات شخصی به همراه صفحات مهردار
 3. یک قطعه عکس پرسنلی
 4. استادی پلن
 5. مدرک زبان
 6. ترجمه مدرک تحصیلی و ریزنمرات
 7. نامه اشتغال به کار
 8. فیش های حقوقی سه ماه اخیر
 9. شناسنامه
 10. کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت برای متقاضیان مرد
 11. سند ازدواج در صورت تاهل

مدارک مالی

 1. نامه تمکن بانکی شما و اسپانسر (در صورتی که شخص دیگری بجز خودتان قرار است از لحاظ مالی شما را تامین کند شامل پدر، مادر، همسر و سایر اقوام درجه یک
 2. گردش حساب ۴ تا ۶ ماه اخیر شما و اسپانسرتان
 3. رسید پرداخت شهریه دانشگاه و یا نامه بورسیه تحصیلی
 4. مدارکی که منبع درآمد اسپانسر شما را نشان دهد شامل:
  • کارمند: نامه شغلی، قرارداد کاری، فیش‌های حقوقی سه ماه اخیر
  • صاحبان شرکت ها و کارخانه ها: اسناد ثبت شرکت، روزنامه رسمی، اساسنامه و نامه های بانکی برای اثبات کافی بودن در آمد برای تامین هزینه‌ها
  • خویش فرما: جواز کسب
  • بازنشسته: حکم بازنشستگی
 5. سند ملکی متعلق به شما و یا اسپانسرتان شامل سند زمین، آپارتمان، مغازه، اجاره نامه، سند ماشین و غیره

فرم های موردنیاز برای ویزای تحصیلی کانادا

در صورتی که فقط برای خودتان درخواست ویزا بدهید:
 • فرم ۱۲۹۴
 • فرم ۵۲۵۷ (فرم سابقه سفر)
 • فرم ۵۶۴۵ (فرم اطلاعات شخصی و خانوادگی)
 • فرم ۵۴۷۶ (فرم اطلاعات مشاور رسمی مهاجرت)
در صورتی که همسر و فرزندانتان شما را همراهی می کنند:
علاوه بر مدارک بالا، به مدارک زیر هم نیاز دارید:
 • فرم ۵۷۱۳
 • فرم ۵۲۵۷e برای همراهی که قصد ورود با ویزای توریستی را دارد
 • فرم ۵۲۵۷b برای همراهی که قصد ورود با ویزای توریستی را دارد
 • فرم ۵۶۴۵ برای همراهی که قصد ورود با ویزای توریستی را دارد
 • فرم ۱۲۹۵ در صورتی که همسر قصد دریافت ورک پرمیت داشته باشد
 • فرم ۵۷۰۷ در صورتی که همسر قصد دریافت ورک پرمیت داشته باشد

اهمیت تای در اخذ ویزای دانشجویی کانادا

تای در واقع به هر گونه مدرک یا سندی گفته می شود که وابستگی شما به کشور مبداتان را نشان می دهد و شامل وابستگی مالی، عاطفی، شغلی و خانوادگی می شود که برای قانع کردن افسر پرونده در مورد بازگشتتان به کشور مبدا بسیاز حائز اهمیت است.

شرایط سنی برای ویزای دانشجویی کانادا

سن یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین فاکتورها در فرایند دریافت ویزای تحصیلی کانادا است. در واقع برای دریافت پذیرش تحصیلی در هر مقطعی شرایط سنی خاصی تعیین شده است. در صورتی که بین سن و مقطع تحصیلی تناسب وجود نداشته باشد شانس دریافت ویزا کاهش می یابد.

هزینه ی ویزای دانشجویی کانادا

هزینه دریافت ویزای تحصیلی کانادا شامل هزینه بررسی پرونده در اداره مهاجرت کاناد، هزینه انگشت نگاری (85 دلار به ازای هر نفر)، ترجمه مدارک و دریافت مدرک زبان است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت پاسخ سوالات، در رابطه با هزینه ویزای دانشجویی کانادا از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت با موسسه مهاجرتی دکتر علیرضا صفامهر ارتباط برقرار کنید.

نقش تمکن مالی قوی در اخذ ویزای دانشجویی کانادا

تمکن مالی در واقع یکی از مهمترین و کلیدی ترین فاکتورها برای قانع کردن افسر پرونده برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا است. در واقع شما باید بتوانید هزینه ی زندگی و تحصیل یک سال اول خود را در قالب نامه بانکی به افسر پرونده تان نشان دهید. بدیهی است که هر چه میزان تمکن مالی شما بیشتر باشد می توانید افسر پرونده را مطمئن سازید که استطاعت مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی خود را دارید. هزینه زندگی و شهریه دانشگاههای مختلف متفاوت است و در نتیجه میزان تمکن موردنیاز برای آنها نیز متفاوت خواهد بود. میزان تمکن مالی برای سال 2023 به طور میانگین بین 25 تا 45 هزار دلار کانادا است. قابل ذکر است در صورت داشتن همراه شامل همسر و فرزندان، هزینه های زندگی آنان نیز باید در نامه تمکن مالی لحاظ شود
نقش تمکن مالی قوی در اخذ ویزای دانشجویی کانادا | مهاجرت به کانادا از طریق ویزای دانشجوی

ویزای همراه دانشجویی کانادا

ویزای همراه دانشجویی کانادا در واقع به ویزای اطلاق می شود که به همسر و فرزند یا فرزندان دانشجویی متاهلی که توانسته است ویزای تحصیلی کانادا دریافت کند داده می شود. در واقع دولت کانادا در راستای حمایت از خانواده این امکان را فراهم می کند که همسر و فرزندان دارندگان ویزای دانشجویی کانادا بتوانند در سفر به کانادا آنها را همراهی کنند. ویزای همسر دانشجو کانادا یکی از مناسب ترین روشها برای گرفتن اقامت کانادا است.

ویزای والدین دانشجو کانادا

برای دریافت ویزای والدین دانشجو در کانادا، لازم است که فرزندتان دانشجویی در یک دانشگاه یا مؤسسه آموزشی معتبر در کانادا باشد. در زیر، مراحل عمده برای اخذ ویزای والدین دانشجو در کانادا را بررسی می کنیم:

 ارائه مدرک پذیرش: شما باید ابتدا مدرک پذیرش دانشگاه یا مؤسسه آموزشی کانادایی را برای فرزندتان کسب کنید.

تهیه فرم دانشجویی IMM 1294: این فرم برای هر یک از والدین باید تکمیل شود. شما می توانید آن را از سایت رسمی سفارت کانادا دریافت کنید.

تصویر روشن از صفحه اصلی گذرنامه هر والدین: شما باید تصویر رنگی و روشنی از صفحه اصلی گذرنامه خود را ارائه دهید.

اثبات ارتباط با دانشجو: شما باید اثبات کنید که شما و دانشجو رابطه والدین و فرزندی دارید. این می تواند شامل شناسنامه، شناسه دانشگاهی دانشجو، ترجمه مدرک تحصیلی و یا مدارک دیگر مرتبط باشد.

توانایی مالی: شما باید توانایی پشتیبانی مالی از فرزندتان را اثبات کنید. این شامل ارائه اظهارنامه مالی شخصی، حساب بانکی، مدارک کاری و سایر اسناد مالی مرتبط است.

لطفا توجه داشته باشید که این فهرست فقط شامل مراحل عمده است و برای دریافت اطلاعات دقیقتر و همچنین بررسی الزامات فردی خود، پیشنهاد می کنم با سفارت یا کنسولگری کانادا در کشور خود تماس بگیرید.

مدت زمان صدور ویزای دانشجویی کانادا

زمان مشخصی برای صدور ویزای دانشجویی کانادا وجود ندارد و بررسی و صدور ویزا ممکن است چند روز تا چند ماه طول بکشد. مدت زمان بررسی پرونده ها با توجه به حجم آن و هم چنین کشور محل درخواست متفاوت است.

زندگی دانشجویی در کانادا

بسیاری از دانشگاه های برتر جهان در کانادا هستند. دانشگاه‌هایی با استانداردهای بالا و برنامه‌های تحصیلی گسترده در سراسر کشور وجود دارند. زندگی دانشجویی شامل ویژگی های زیر است:

خوابگاه دانشجویی در کانادا

به طور کلی اقامتگاههای که مناسب دانشجویان بین المللی است به دو گروه خوابگاه دانشجویی در دانشگاه و پانسیون های خصوصی خارج از دانشگاه تقسیم می شود. بیشتر دانشگاههای کانادا خوابگاههای دانشجویی را داخل محوطه دانشگاه و یا اطراف آن برای دانشجویان در نظر گرفته اند. این خوابگاهها ممکن است به صورت آپارتمان نیز باشند که در هر واحد به طور میانگین 3 تا 6 دانشجو مستقر هستند. در کنار این خوابگاهها، لیستی از واحدهای اجاره ای خصوصی وجود دارد که دانشجویان بین المللی می توانند از آنها استفاده کنند.

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

هزینه ی زندگی دانشجویی یکی از مهمترین دغدغه دانشجویان بین المللی مخصوصا دانشجویان ایرانی است. عواملی همچون سبک زندگی و شهر محل سکونت مهمترین عوامل تاثیرگذار بر هزینه های زندگی هستند. هزینه ی زندگی در استان های مختلف کانادا به طور متوسط بین 1000 تا 1800 دلار کانادا است که استان نیوفاندلند و لابرادور با 1035 دلار کمترین هزینه زندگی و استان انتاریو با 1738 دلار بالاترین هزینه زندگی را دارند.

ویزای دانشجویی کانادا بدون مدرک زبان

بدون داشتن مدرک زبان نیز می توان برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا اقدام کرد. امکان دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاهها و کالج ها بدون ارائه مدرک زبان وجود دارد البته بهتر است با داشتن مدرک زبان برای گرفتن پذیرش اقدام کرد. در نهایت، مهمترین قسمت از درخواست ویزای دانشجویی شما، پذیرش از یک دانشگاه یا کالج کانادایی است. در واقع، قبل از اقدام به درخواست ویزا، بهتر است با دانشگاه‌ها یا کالج‌هایی که علاقه‌مندید در آنها تحصیل کنید، تماس بگیرید و شرایط و الزامات آنها را بررسی کنید.

افزایش شانس اخذ ویزای دانشجویی کانادا

برای اینکه بتوانید شانس ویزای دانشجویی خود را بالا ببرید راهکارهای وجود دارد که بسیار کمک کننده هستند. این راهکارها شامل:

قانع کردن افسر پرونده در مورد بازگشت به کشورتان پس از اتمام تحصیل

اشاره کردن به وابستگی های عاطفی، مالی، شغلی و خانوادگی می توانند تاثیر بسیار زیادی در متقاعد کردن افسر پرونده داشته باشند.

اثبات داشتن تمکن مالی کافی برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی

باید بتوانید با ارائه ی میزان تمکن مالی کافی، این اطمینان را به افسر پرونده بدهید که از پس تامین هزینه های تحصیل و زندگی خود برمی آید.

تناسب منطقی بین سن و مقطع تحصیلی

باید بین سن و مقطع تحصیلی که برای آن اقدام می کنید تناسب منطقی وجود داشته باشد در غیر این صورت شانس دریافت ویزا کاهش می یابد.

دریافت پذیرش تحصیلی در رشته مرتیط با مقطع قبلی

بدون شک در صورتی که برای رشته مرتبط با مقطع قبلی خود اقدام کنید شانس دریافت ویزای شما افزایش می یابد.

دریافت پذیرش تحصیلی با ارائه مدرک زبان

دریافت پذیرش به صورت مستقیم و با ارائه مدرک زبان شانس شما را برای دریافت ویزا افزایش می دهد.

پرداخت شهریه سال اول تحصیل

اگر چه در این مورد اجبار و الزامی وجود ندارد ولی پرداخت شهریه سال اول تحصیل، تاثیر مثبتی بر پرونده شما می گذارد.

ارائه توضیح و مدرک در خصوص گپ تحصیلی

چنانچه بین مقاطع تحصیلی شما فاصله افتاده است باید بتوانید با ارائه دلیل و مدرک مناسب این فاصله را توجیه کنید.

آیا گپ تحصیلی در ویزا تاثیرگذار است؟

همانطور که گفته شد گپ تحصیلی به فاصله بین دو مقطع تحصیلی گفته می شود که باید بتوان با ارائه ی دلیل و مدرک آن را توجیه کرد. در واقع افسر پرونده می خواهد مطمئن شود که شما پس از اتمام تحصیل به کشور خود باز خواهید گشت و قصد اقامت در کانادا را ندارید. اگرچه گپ تحصیلی می تواند تاثیرات منفی داشته باشد اما روشهای زیادی برای توجیه و جبران گپ تحصیلی وجود دارد از جمله داشتن سابقه کار مرتبط، مدرک زبان، خدمت سربازی، مقاله و امور پژوهشی و حتی ازدواج.

سوالات متداول ویزای دانشجویی

ممکن است شما در مورد ویزای دانشجویی کانادا سوالی داشته باشید. سوالاتی که به صورت متداول برای مخاطبان پیش آمده است به همراه پاسخ آن‌ها در زیر درج شده است.

آیا امکان تمدید ویزای دانشجویی وجود دارد؟

ویزای دانشجویی کانادا اعتبار مشخصی دارد و نیاز است که دانشجویان همواره به اعتبار ویزای خود توجه داشته باشند و حداقل 30 روز قبل از اتمام اعتبار آن، درخواست تمدید ویزای خود را به صورت آنلاین برای اداره مهاجرت کانادا بفرستند.

ویزای دانشجویی کانادا شامل چه مراحلی است؟

ویزای دانشجویی کانادا شامل چندین مرحله است که لازم است به ترتیب رعایت شوند. این مراحل شامل انتخاب دانشگاه، بررسی شرایط و قوانین پذیرش تحصیلی از طریق سایت دانشگاه، تکمیل فرم درخواست پذیرش تحصیلی به صورت آنلاین، آماده سازی و ترجمه مدارک، ارسال مدارک برای دپارتمان پذیرش دانشگاه، پرداخت هزینه بررسی پرونده، بررسی مدارک توسط دانشگاه و اعلام نتیجه به دانشجو، دریافت نامه پذیرش، اقدام برای دریافت مجوز تحصیلی، پرداخت هزینه ویزا، گرفتن وقت سفارت و انگشت نگاری و دریافت ویزای تحصیلی کانادا است.

مدت زمان صدور ویزای دانشجویی کانادا چقدر است؟

زمان مشخصی برای صدور ویزای تحصیلی کانادا وجود ندارد. در واقع ممکن است ویزا یک روزه صادر شود و یا چندین ماه طول بکشد.

برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا کجا درخواست بدم؟

شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت رسمی سفارت یا کنسولگری کانادا، اطلاعات دقیق و مراحل مورد نیاز برای درخواست ویزا را دریافت کنید.

هزینه های درمانی برای دانشجویان خارجی که ویزای دانشجویی کانادا را دارند به چه صورت است؟

هزینه های درمانی دانشجویان خارجی مقیم کانادا در هر استان متفاوت است.

2 فکر در مورد “ ویزای دانشجویی کانادا، مدارک لازم و هزینه ها

 1. سینا گفت:

  سلام ببخشید حتی اگه ما از یکی از دانشگاه های کانادا فول فاند هم بگیریم بازم لازمه که تمکن مالی ارائه بدیم؟؟

  1. تحریریه صفامهر گفت:

   سلام سینا عزیز
   بله شما باید به اداره مهاجرت کانادا نشان بدهید که توانایی تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل را دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *